Skal du også undervise i design & arkitektur næste skoleår?

I Billedkunst-og designlærerforeningen er vi klar over, at en del af vores medlemmer pludselig står og skal undervise i et nyt fag – design & arkitektur – fra næste skoleår. Derfor har vi spurgt vores fagkonsulent Bonnie Bay Andersen om, hvilke forløb hun mon har lavet med sit design & arkitektur-hold i det indeværende skoleår.

Her følger Bonnie Bay Andersens beskrivelse af, hvordan man kan gribe skoleår 18/19 an i faget med udgangspunkt i fire forløb:

Grundforløb: Tiny house og designprocessen
Grafisk materiale til spillestedet TRAIN
Interiørserie og iterativ proces
Kritisk/etisk design + udvikle egen designblog + eksamenspræsentation

Læg mærke til, at der i materialet også findes links til supplerende vejledningsstof til faget på EMUen.

Materialet ligger under forløbsplaner i Materialebanken på foreningens hjemmeside, og er desuden her frit tilgængeligt for alle. Som I vil kunne se, ligger der ikke meget materiale til design & arkitektur endnu – så hermed en opfordring til, at I indsender jeres forløbsbeskrivelser fra året til Line Højgaard Porse, så vi kan få erfaringsudvekslet så meget som muligt.