11 år med Kørners Kunstkonkurrence – og et sidste UPS!
Ferniseringen på Vendsyssel Kunstmuseum har fået fin presseomtale – og vi er stolte over at have været en del af Kørners Kunstkonkurrence i et helt årti.
Sammen med John Kørner, Undervisningsministeriet, ARKEN og Vendsyssel Kunstmuseum har vi været med til at skabe et særligt rum for unge, der vil arbejde praktisk med samtidskunsten – og som har lyst til at eksperimentere, udfordre sig selv og få deres kunst ud og hænge iblandt den professionelle kunst.
Det har været et vigtigt samarbejde for Billedkunst- og Designlærerforeningen. Men med årets konkurrence siger vi tak for denne gang. UPS! bliver den sidste Kørners Kunstkonkurrence, hvor BDf er med.
Tak for 11 år med unge spirende talenter, nysgerrige og støttende lærere, mod og masser af gode elevskabte kunstværker. ![]()
Og tak til alle jer, der har været med til at gøre konkurrencen til noget særligt.
Læs den fine omtale fra ferniseringen i NordsøPosten her
