VINDERE AF KØRNERS KUNSTKONKURRENCE 2022

Hermed offentliggøres vinderne af Kørners Kunstkonkurrence 2022 som udstilles på hhv. Vejle Kunstmuseum og Kastrupgårdsamlingen.

Udstillingen åbner med fernisering d. 06.04.2022 kl. 16-17.00 på Vejle Kunstmuseum og her kåres desuden årets dommerkomitévinder.

Herefter rykker udstillingen til Kastrupgårdsamlingen med fernisering – og afsløring af tema år 2023 (og lærerkursus) – 25.08.2022 kl. 16-17.00.
På Kastrupgårdsamlingen kårer vi som noget nyt Billedkunst-og Designlærerforeningens pris, som I medlemmer af BDf skal kåre vinderen af. Afstemningen åbner med ferniseringen i Vejle – hold øje med hjemmesiden.

Blandt ca. 500 indsendte fra ca. 50 forskellige hold fra 40 forskellige gymnasier og med vidt forskelligt formsprog og udtryksform har dommerkomitéen imidlertid udvalgt 30 værker, der på fineste vis evner at undersøge ’naturligvis’ på en original, virkningsfuld og interessant måde.

De udvalgte værker er (nævnt i tilfældig rækkefølge):

Sønderborg StatsskoleHelena Hvenegaard Jepsen, “Menneskets natur”, Fine liners på papir, A3
Holstebro Gymnasium og HFMathilde Skovby Sørensen, “Ar”, Ring i kobber, 20,7mm x 21,2 mm
Holstebro Gymnasium og HFLine Husted Larsen, “Ingen titel”, Akryl på lærred, 60X80
Holstebro Gymnasium og HFIda Malmgaard Tandrup, “Kontraster”, Farveblyant og blyant på papir, 29×35
Kalundborg GymnasiumLaura Marqvard Nørgaard, “Mutationer”, akryl på lærred, 40×30
Deutsches Gymnasium für NordschleswigMalou Vang Engel, “Ingen titel”, Akrylmaling på borddyg, 220×140
Teknisk Gymnasium Skanderborg Nikolai Rahbech Højgaard, “Trækfuglene” photoshop (A4)
AARHUS TECHTavs Strider Sørensen, “///ATUR”, digital print
Birkerød GymnasiumIda Dines Cantor, “Med Ryggen til Naturen”, Olie på mdf, 80×61
HF og VUC Fyn OdenseKlara Emma Lilhav Hoffmann, “Solanum Lycopersicum”, Videoværk 6 min 17 sek.
HF og VUC FynSarah Kirstine Timmermann, “Menneskeskabt”, gasbeton, 30×39 cm
HC og VUC FynViktoria Rohold, “Respiratorliv”, Linoleumstryk på papir 21×30
Nørre GymnasiumCarla Siff Aagaard Roerslev, “15 minutters gåtur langs Vestervolden”, Keramik + print og skrald
Munkensdam gymnasiumSofie Cai Sundahl, “Frugtbarhed”, Olie på lærred, 40×40
Nærum GymnasiumEllen Mølby Prahl, “Privilegieblind”, Materiale: Posca-tusch på papir, kreditkort
Nørre GymnasiumCarlo Konggaard Kofoed, “Tribus”, Glasseret stentøj, 17x11x20
Nørre GymnasiumIsabella Rozerin Polat, “Bee Pollution”, akvarel på papir indscannet og sat sammen i mønster (valgfri str)
Skive-Viborg HF og VUCLea Amalie Grandahl Knudsen, “Én mand – 2 ‘naturer’”, glasseret hvidler, 31x22x15
Herning HF og VUCLise Stagis, “Shringgg”, fotoserie 30×30
Århus StatsgymnasiumKaroline Røjkjær Christensen, Feminin Maskulinitet,Fotografi (A4 indrammet)
Christianshavn GymnasiumLucca Elkjær Gammelgaard, “Fanget i ebben”, digital collage, 35×35 cm
Holstebro GymnasiumFrederikke Lisby Blæsbjerg og Mia Hvoldal Nielsen,“Amorfer”, Sort voks og akrylmaling
Deutsches Gymnasium für NordschleswigJulius Otzen Kruse, “Fuck Humans and what not”, Papir, kuglepen, grå copic tus, A4
Vordingborg GymnasiumCeleste Ellegård Castillo, “Ægte?”, foto A3 (evt A2)
Vordingborg GymnasiumSigne Tissot Koch, “Skraldespand”, Gips, hønsenet og affald, 90x50x50
Århus StatsgymnasiumAlberte Nikoline Kongsbach Laursen, “ER DU VED BEVIDSTHED”, installation og video, 3m2
Risskov GymnasiumKatrine Kjær Madsen, “Formskifte”, Foto, 60×85 cm
Holstebro GymnasiumMaria Sofie Steensen, “Den døde”, akryl på lærred, 60×60
Holstebro GymnasiumEa Thormann Nielsen, “ Muren”, Bly på papir, 21×30
Århus StatsgymnasiumJohan Binderup Gammelgaard, Luna Lindhardt Lunding, Villads Riise, Mads Nylund Lundgaard“Untitled”2 fotografier, A3
Risskov GymnasiumAnna Elisabeth Trønning, “Alt i invers”, videoværk

Tusind tak for jeres mange, mange fantastiske værker, der på alle mulige måder udforsker Naturligvis. Det har bestemt ikke været en nem opgave for årets dommerkomité.

Vindernes lærere får inden længere yderligere besked om udstillingerne med information om indsendelse af værker pr. mail.

Dommerkomité 2022: 

  1. John Kørner, billedkunstner
  2. Pernille Kofoed, interdisiplinær kunstener, Gæstedommer
  3. Mette Sandhoff Mansa, museumsleder, Kastrupgaardsamlingen
  4. Trine Grøne, museumsinspektør, Vejle Kunstmuseum
  5. Bonnie Bay Andersen, fagkonsulent i billedkunst, design og design & arkitektur
  6. Line Højgaard Porse, formand for Billedkunst-og Designlærerforeningen
  7. Cecilie Bepler, bestyrelsesmedlem i Billedkunst-og Designlærerforeningen